Dekanát

Farnosť
štvrtok 1.október 2020

Spišskoštiavnický dekanát je jedným zo 14 dekanátov v Spišskej diecéze. Okrem farnosti Hôrka do neho patrí ďalších 9 farností, ktoré sa rozprestierajú na území 13 obcí okresu Poprad. Ide o farnosti Hozelec, Hôrka, Hranovnica, Jánovce, Kravany, Liptovská Teplička, Spišské Bystré, Spišský Štiavnik, Vikartovce a Vydrník. Niektoré farnosti majú popri hlavnej farnosti aj niekoľko filiálok. Farnosť Hozelec má 3 filiálky: Švábovce, Gánovce a Úsvit, farnosť Hranovnica filiálku Vernár, farnosť Jánovce filiálku Čenčice, Spišský Štiavnik 2 filiálky v lokalite kaštiela a domov dôchodcov. Dekanát na západe hraničí s Liptovskomikulášskym dekanátom, na severe s Popradským dekanátom a časťou Kežmarského dekanátu a na východe s Levočským a Spišskonovoveským dekanátom. Na juhu hraničí s Rožňavskou diecézou.

Súčasným dekanom je od 8.7.2014 PaedDr. ThLic. Jozef Siska, ktorý je zároveň farárom vo farnosti Spišské Bystré.

Farnosť Hôrka je čo do počtu veriacich 4. najmenšia v dekanáte (uvádzaný počet katolíkov je 1400, menej majú Jánovce – 1242, Vydrník – 1000 a Kravany – 800). Najväčšou farnosťou je Spišské Bystré (počet katolíkov je 2466).

Mapa Spišskoštiavnickeho dekanátu. Farnosť Hôrka je uvedená v červenej farbe.